4th Class Mathematics Unitary Method Question Bank Unitary Method

  • question_answer Amelia buys 3 kg oranges and 5 kg apples and paid Rs. 325. Price of 1 kg apple is equal to the price of 2 kg oranges. If Amelia had bought 5 kg oranges and 7 kg apples, how much money she had to pay?

    A)  Rs. 400            

    B)         Rs. 425       

    C)  Rs. 450            

    D)         Rs. 475

    E)  None of these

    Correct Answer: D

    Solution :

    Not Available

adversite


You need to login to perform this action.
You will be redirected in 3 sec spinner

Free
Videos