4th Class Mathematics Unitary Method Question Bank Unitary Method

  • question_answer In the following figure, ABCD is a rectangle. If growing grass in the shaded part costs Rs. 240, how much will it cost if grass is to be grown in the unshaded part?

    A)  Rs. 120                   

    B)  Rs. 240

    C)  Rs. 360               

    D)        Rs. 480

    E)  None of these

    Correct Answer: B

    Solution :

    Not Available

adversite


You need to login to perform this action.
You will be redirected in 3 sec spinner

Free
Videos