4th Class Mathematics Unitary Method Question Bank Unitary Method

  • question_answer Jack buys 2 pens and 3 pencils and pays Rs. 49. If price of a pen is twice of that of a pencil, how much does jack has to pay if he buys 7 pens and 9 pencils? 

    A)  Rs. 160            

    B)         Rs.161    

    C)     Rs. 162   

    D)  Rs. 163

    E)  None of these

    Correct Answer: B

    Solution :

    Not Available

adversite


You need to login to perform this action.
You will be redirected in 3 sec spinner

Free
Videos