4th Class Mathematics Unitary Method Question Bank Unitary Method

  • question_answer If growing grass in the shaded part in the following figure costs Rs.544, how much will it cost to grow grass in three- fourth of the area of the figure?

    A)  Rs. 2448   

    B)         Rs. 2228 

    C)       Rs. 2224          

    D)         Rs. 2844

    E)  None of these

    Correct Answer: A

    Solution :

    Not Available

adversite


You need to login to perform this action.
You will be redirected in 3 sec spinner

Free
Videos