| In a certain store, the profit is 320% of the cost. If the cost increased by 25% but the selling price remains constant, approximately, then what percentage of the selling price is the profit? |
A) 30%
B) 70%
C) 100%
D) 250%
Correct Answer: B
Solution :
| Let the cost price (CP) = Rs. 100 |
| Profit \[=320\] |
| SP \[=320+100=420\] |
| New CP = 125 [\[\because \]125% of 100] |
| \[\therefore \]Required percentage |
| \[=\frac{420-125}{420}\times 100=70\]% (approx.) |
You need to login to perform this action.
You will be redirected in
3 sec